strona główna kontakt
Prawdopodobnie masz nieaktualną wersję Flash Player. Pobierz nową wersję. Jeśli masz aktualną wersję Flash Player, to być może masz wyłączoną obsługę skryptów JavaScript.

PO w Częstochowie

1 lutego 2001 r. powstała w Częstochowie Platforma Obywatelska. Założycielami jej byli: Bogusław Chatys, Halina Rozpondek oraz Artur Borys. Pełnomocnikiem ruch społecznego, jakim na początku była „Platforma Obywatelska”, został Bogusław Chatys, który wcześniej był Przewodniczącym stowarzyszenia „Obywatele dla Rzeczypospolitej”.

Po rejestracji Platformy Obywatelskiej jako partii, jej pierwszym Przewodniczącym w Częstochowie został Bogusław Chatys – pełnił tę funkcję do 2010 roku.

Na spotkaniu założycielskim, które odbyło się 5 lutego 2001 r. dołączyli kolejni członkowie, w liczbie około 20. Wśród nich byli działający do dzisiaj: Marcin Pakulski, Andrzej Zembik, Andrzej Kwapisz i Krzysztof Łoziński i oczywiście Bogusław Chatys i Halina Rozpondek.

Początki były naprawdę trudne. Sami musieliśmy zorganizować wszystko. Pieniądze, siedzibę, jej wyposażenie, ludzi – no i oczywiście podjąć budowanie struktur politycznych. W krótkim czasie nawiązaliśmy kontakt ze strukturami wojewódzkimi, wzięliśmy udział w spotkaniu w Rybniku z przywódcami PO – Donaldem Tuskiem, Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Olechowskim, zwanymi „trzema tenorami”.


W kwietniu 2001 roku spotkanie z przywódcami PO odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej. Była to dla nas niezwykle ważna promocja PO w Częstochowie. Udała się! Na spotkanie przybyły setki Częstochowian, a nam przybywało członków, jeszcze wówczas stowarzyszenia.

Pierwszy sprawdzianem politycznym stały się wybory parlamentarne we wrześniu 2001 roku. Postanowiono zorganizować prawybory na kandydatów na posłów. W strugach deszczu, 23 czerwca na stadionie „Budowlanych” odbyło się spotkanie z mieszkańcami, a kandydaci prezentowali swój program. Oczywiście, kto zwycięży, zależało od ilości osób, które im się udało namówić do przyjścia na stadion. Najwięcej osób przywiózł ze sobą urzędujący już poseł Edward Maniura i to on zwyciężył w prawyborach. Drugie miejsce zajęła Zofia Krakowiak z Rębielic Królewskich, a trzecie Halina Rozpondek. W takiej kolejności trzech pierwszych miejsc znaleźli się oni na liście do parlamentu.


Wynik wyborów nie był dla nas zbyt korzystny, bowiem zdobyliśmy 1 mandat dla Edwarda Maniury (8744) i mimo dobrego wyniku Haliny Rozpondek (6522) drugiego mandatu nie zdobyliśmy. Poseł Maniura otworzył biuro w Częstochowie i mogliśmy, jako koło z niego korzystać.

W następnym roku odbyły się wybory samorządowe. Chcieliśmy do tych wyborów zbudować w mieście koalicję PO-PIS, lecz z powodu znaczących różnic politycznych i personalnych z przywódcami PIS-u nie udało się. Zawarliśmy więc porozumienie ze Wspólnotą Samorządową, bowiem sami jako partia nie byliśmy w stanie ani osobowo, ani finansowo wystartować oddzielnie. W wyniku wyborów jedynym naszym radnym miasta został Piotr Kurpios, a radną Sejmiku Śląskiego Halina Rozpondek. Dzięki porozumieniu ze „Wspólnotą Samorządową” - Halina Rozpondek została wiceprezydentem miasta, a mandat po niej w Sejmiku przejął Janusz Krakowian.

Od 2004 roku, w czasie którego odbyły się pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego, nasze wyniki wyborcze stawały się coraz lepsze i podobne do średniej krajowej PO.


W 2005 roku w wyborach parlamentarnych zdobyliśmy już dwa mandaty: posłami zostali Edward Maniura i Halina Rozpondek. Mocno zaangażowaliśmy się także w wyborach Prezydenta Państwa, wspierając gorąco Donalda Tuska, który mimo przegranej w ogólnym rozrachunku – w Częstochowie wygrał (52,81%).


Wybory samorządowe w 2006 roku przyniosły nam 8 mandatów radnych, choć oczywistą porażką była przegrana walka o fotel Prezydenta Miasta między Haliną Rozpondek a Tadeuszem Wroną. Piotr Kurpios został Przewodniczącym Rady Miasta Częstochowy, a po odwołaniu w referendum prezydenta Tadeusza Wrony w 2009 roku pełnił funkcję Prezydenta Miasta.


Natomiast w wyborach do powiatu dwóch naszych członków zostało radnymi, a w konsekwencji Janusz Krakowian objął funkcję wicestarosty częstochowskiego, a w Sejmiku Śląskim zasiedli Grzegorz Sztolcman i Andrzej Szewiński. Od 2007 roku członkiem Zarządu Województwa Śląskiego został Mariusz Kleszczewski – szef PO w Myszkowie.

Przyśpieszone wybory parlamentarne w 2007 roku przyniosły niewątpliwy sukces: trzy mandaty poselskie dla Izabeli Leszczyny, Haliny Rozpondek (najlepszy procentowy wynik w kraju wśród kobiet) i Grzegorza Sztolcmana, a także mandat senatora dla Andrzeja Szewińskiego. Powstało duże biuro PO w Częstochowie, a także filie w Kłobucku, Myszkowie, Lublińcu i Koniecpolu. Przybywało członków, w tym szczególnie młodych. Prowadziliśmy bardzo aktywną pracę polityczną.

Zarówno w wyborach do PE w 2009 roku, jak i w wyborach na Prezydenta Państwa - Bronisława Komorowskiego w 2010 – dzięki zaangażowaniu wielu naszych członków, a także naszych sympatyków - wyniki osiągnęliśmy wysokie – powyżej średniej krajowej.

Dużo emocji przyniosły ostatnie wybory samorządowe. Nie udało się, mimo ogromnego zaangażowania wielu naszych członków i kandydatów na radnych, zdobyć fotela Prezydenta Miasta. Poprawiliśmy za to stan radnych miasta zdobywając 9 mandatów. Bartłomieja Sabata wybrano wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy, objęliśmy także szefostwo trzech komisji w Radzie Miasta.


Piotr Kurpios i Mariusz Kleszczewski wygrali mandaty w Sejmiku Śląskim. Aż 5(!) mandatów wywalczono w powiecie częstochowskim. Janusz Krakowian został ponownie wicestarostą częstochowskim, Marzena Maniszewska – członkiem Zarządu Powiatu Częstochowskiego, a Jarosław Rydzek – przewodniczącym Rady Powiatu.

To jest efekt naszej dziesięcioletniej pracy. Wielu, wielu ludzi. Części z nich już dzisiaj z nami nie ma z różnych powodów, ale im też bardzo dziękujemy za włożoną cegiełkę swojej aktywności w budowanie naszej struktury.

Są i były więc sukcesy, są i były porażki. Tak jest w demokracji, a demokracja to nasi mieszkańcy, nasi wyborcy. Bo pracujemy przede wszystkim dla nich, im pokazujemy naszą twarz, naszą jedność, nasz program i nasze działania. A oni nas oceniają. W wyborach…


Wszystkim członkom, sympatykom i wyborcom serdecznie dziękujemy za pracę i wsparcie dla częstochowskiej Platformy Obywatelskiej.


Kalendarz

Sonda

Opinie

czytaj więcej

Licznik odwiedzin

  » wszystkich: 512616   » w tym roku: 5824   » w tym miesiącu: 42   » dzisiaj : 42   » w ciągu godziny: 4   » goście online: 1